Nietypowe spotkanie z historią Piotrkowa

nfeldman2015
W ramach przygotowań do projektu „Inspirowane pamięcią”, a także działań związanych z projektem „Piotrków wielokulturowy”, 27 listopada  zostało zorganizowane spotkanie z Panią Diną Feldman. W spotkaniu tym uczestniczyła klasa I A z opiekunem Panem Jackiem Żakiem i Pani Lidia Chęcińska. Pani Dina Feldman przedstawiła prezentację dotyczącą historii swojej rodziny, która w Piotrkowie mieszkała od końca XVIII wieku do 1942 roku, gdy  większość osób zginęła wywieziona do obozów koncentracyjnych. Omawiając historię swoich najbliższych Pani Feldman przedstawiła informacje dotyczące lokalnej społeczności żydowskiej w naszym mieście przed II wojną światową, jak wyglądało ich codzienne życie, jakie święta były obchodzone, czym zajmowali się zwykli ludzie. Pani Dina Feldman pokazała zdjęcia ze swojego rodzinnego albumu jak i przedmioty związane z religią żydowską, takie jak mezuza, szofar, dreidle (bączki używane do zabawy). Przedmioty te zostały przekazane szkole, aby można było lepiej zilustrować życie społeczności żydowskiej.

Warto też przypomnieć, że Pani Dina Feldman wraz z Panią Anną Rzędowską jest autorką książki „Getto w okupowanym Piotrkowie”. Jest ona także inicjatorką i koordynatorką polsko-izraelskiej wymiany edukacyjno-kulturalnej, a w jej nocie biograficznej znajdziemy informacje o tym, że w latach 1993-1999 pracowała w izraelskim ministerstwie zdrowia jako członek zespołu planującego i wdrażającego reformę dotyczącą zdrowia psychicznego w Izraelu. W latach 2002-2007 pełniła w izraelskim ministerstwie sprawiedliwości funkcję komisarza ds. równych praw osób niepełnosprawnych.