II Liceum Ogólnokształcące w Piotrkowie Tryb.
im. Marii Skłodowskiej - Curie

Wolontariat szkolny - podsumowanie pierwszego semestru 2020/2021

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =
W tym roku szkolnym, jak wiadomo, wszystko było inne. W związku z przejściem na tzw. zdalne nauczanie musieliśmy również jako wolontariat zmienić nieco sposoby działania. Na początku roku szkolnego ogłosiliśmy konkurs plastyczny „Moc wolontariatu”, nie został on zrealizowany i mamy nadzieję, że wrócimy do tego pomysłu w kolejnym semestrze. Udało nam się zrealizować dwie zbiórki pomocowe. Przyłączyliśmy się do Szlachetnej Paczki i do zbiórki zorganizowanej przez lokalną grupę działającą na FB „Dobroczynnie pomagamy w Piotrkowie Trybunalskim”.
Jako opiekunka wolontariatu składam wielkie podziękowania dla uczniów z klas 1 A, 1 B, 1 C, 2 AP, 2 CP, 2 BG, 2 DG, 3 C, 3 E i 3 F a także dla nauczycieli za pomoc i przygotowanie paczek w ramach wspomnianych akcji. Od wielu lat uczestniczymy w Szlachetnej Paczce i dlatego w tym roku, pomimo wyzwań, też zdecydowaliśmy się na udział. Przygotowaliśmy 16 paczek, w tym pralkę dla samotnej, starszej osoby. Mamy nadzieję, że artykuły, które zgromadziliśmy i przekazaliśmy pozwolą zaspokoić bieżące potrzeby jak i dadzą pewne wytchnienie finansowe w najbliższym czasie. Celem drugiej zbiórki była pomoc podopiecznym piotrkowskiej noclegowni, udało nam się przygotować 3 paczki (w tym jedna spersonalizowana dla jednego z podopiecznych).
Jeśli chodzi o potrzeby w zakresie wolontariatu, to cały czas odbywają się różnego rodzaju zbiórki i wydarzenia, które zwykle są opisane na stronach fb np. Widzialna Ręka, Dobroczynnie Pomagamy, Piotrkowskie Centrum Wolontariatu czy stowarzyszenie Harc. Zachęcam więc wszystkich do angażowania się i udostępniania informacji, ponieważ w trudnych czasach życzliwość i pomoc od innych ludzi mogą napełnić nadzieją i dać początek pozytywnym zmianom. Jedne z ostatnich akcji to pomoc dla miasta partnerskiego Petrinija w Chorwacji, które zostało zniszczone przez trzęsienia ziemi. Zbiórka dla mieszkańców była zorganizowana w czasie ferii zimowych, cały czas jednak można wpłacać na konto Chorwackiego Czerwonego Krzyża, założone specjalnie by pomóc poszkodowanym w trzęsieniach ziemi.
Poniżej zamieszczam również list jaki otrzymaliśmy od Stowarzyszenia Wiosna (organizatora Szlachetnej Paczki) abyście mogli zobaczyć jak wielkie znaczenie miało wasze zaangażowanie i pomoc w przygotowanie paczek.
„drogi darczyńco,
dziękujemy, że razem z nami zmieniasz historię rodzin, które mają mniej szczęścia w życiu!
 
Szlachetna Paczka to dla najbardziej potrzebujących nie tylko świąteczny prezent, ale przede wszystkim impuls do zmiany. To mądra pomoc polegająca na nawiązaniu relacji z drugim człowiekiem, który potrzebuje uwagi i zainteresowania. Dzięki Tobie i Twoim bliskim osoby dotknięte nieszczęściem wiedzą, że jest ktoś, kto ich dostrzegł i w nich wierzy. Odzyskanie nadziei na zmianę w życiu to najlepszy prezent, jaki mogliście sprawić w ten świąteczny czas.
 
Dziękujemy, że pomagasz osobom, którym zabrakło szczęścia.
Zapraszamy do przeczytania wrażeń Rodziny (Pan Mariusz) i Wolontariusza z Weekendu Cudów, w trakcie którego Twoja paczka dotarła do Rodziny.
Relacja ze spotkania z Rodziną przy wręczeniu paczki
W dniu dostarczeniu paczek od rana martwiliśmy się czy wszystko u pana Mariusza jest w porządku, ponieważ nie odbierał telefonu. Na szczęście okazało się, że to tylko awaria telefonu. Kiedy powiedzieliśmy panu żeby chwilę poczekał bo zaraz wrócimy z niespodzianką był bardzo uśmiechnięty. Gdy zobaczył wolontariuszy wnoszących pralkę nie mógł uwierzyć, że to dla niego. Chłopaki wynieśli starą i podłączyli od razu nową, a my w tym czasie wnosiliśmy resztę rzeczy. Były niesamowite łzy wzruszenia i niedowierzanie, że te wszystkie prezenty są dla niego. Nie był w stanie nawet stać z wrażenia bo mówił ze z tej radości aż kręci mu się w głowie. Pan Mariusz nie mógł powiedzieć ani słowa i dopiero jak już wychodziliśmy, powiedział że bardzo nas przeprasza, ale on to właściwie nawet nie podziękował. Mówił, że nawet nie marzył o tym wszystkim co otrzymał.
Słowo od Rodziny
Pan Mariusz jest bardzo, bardzo wdzięczny za Państwa pomoc. Dziękuje z całego serca. Brak mu słów aby wyrazić to co czuje. Pragnie przekazać Państwu płynące z głębi serca podziękowania.
Słowo od Wolontariusza
Drodzy Darczyńcy, w imieniu swoim i rodziny jeszcze raz bardzo Wam dziękuję za wszystko, co zrobiliście dla Pana Mariusza.
Kontakt z Wami był dla mnie prawdziwą przyjemnością.
Dziękuję nie tylko za prezenty, ale przede wszystkim za ogromne serce i zaangażowanie. To dzięki Wam Pan Mariusz może poczuć, że nie jest sam.
Do zobaczenia w kolejnych edycjach.
Życzę wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.
Dziękujemy, że towarzyszysz nam w niesieniu pomocy tym, którzy mieli mniej szczęścia w życiu. Tylko razem możemy sprawić, że poruszających historii, jak te opisane w Raporcie o Biedzie 2020, będzie tylko mniej.
Dobrze, że jesteś!
Zespół SZLACHETNEJ PACZKI”
powrót