MŁODZI W AKCJI – PODSUMOWANIE

wolont_18001
W czasie I semestru przeprowadziliśmy w II LO projekt Młodzi w Akcji. Głównym organizatorem było Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z partnerami, takimi jak Fundacja Banku Zachodniego WBK czy Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. W ramach tego projektu zrealizowano wiele inicjatyw, uczniowie z klasy I C -  Kacper, Patrycja i Julia przeprowadzili wywiad z jedną z uczennic z klasy I F, która była zaangażowana w większość działań, które miały miejsce. Pozwolimy sobie użyć ich artykułu – wywiadu jako podsumowania akcji.
19 stycznia przeprowadziliśmy wywiad z Justyną Maciaszczyk- uczennicą klasy 1F, aby dowiedzieć się czegoś więcej i poznać szczegóły akcji "Pomagaj - uśmiech dawaj", której celem była pomoc dwójce chorych dzieci - Aleksowi i Marysi. Podczas rozmowy dowiedzieliśmy się, że pomysł włączenia się do tej akcji padł spontanicznie, niedługo po rozpoczęciu roku szkolnego. Jednak sprawy organizacyjne sprawiły, że do konkretnych działań uczniowie przeszli dopiero w połowie października.
 Pierwszym etapem był wybór osób, którym pomogą. O Aleksandrze dowiedzieli się dzięki swojej wychowawczyni- pani Lidii Chęcińskiej, która znała rodzinę chłopca. Natomiast sytuację Marysi przybliżyła wszystkim jedna z uczennic klasy. Uczniowie bez wahania zaakceptowali obie propozycje i rozpoczęli dalsze działania. Kolejnym etapem akcji było założenie konta na stronie „pomagamy im", za pomocą którego można było wpłacać pieniądze. 1F zadbała również o rozgłos w social mediach- uczniowie opublikowali krótkie filmiki, informujące o zbiórce na portalach społecznościowych, takich jak Facebook, czy Twitter. Ponadto klasa wspomogła akcję, przeznaczając na nią pieniądze, zebrane podczas kiermaszu świątecznego, który został zorganizowany  w naszej szkole.
Od Justyny dowiedzieliśmy się  również, że młodzieży udało się zebrać ponad 1300 zł dla Aleksa i niecałe 500 zł dla Marii i że zbiórka się nie skończyła   i trwa jeszcze do 25 stycznia. Justyna zdradziła nam także, że dzięki tej akcji udało się zrealizować kilka celów - przede wszystkim pomóc innym ludziom, ale także dzięki udziałowi w tej akcji klasa się lepiej poznała i zintegrowała - stanowią teraz zgraną paczkę przyjaciół, liczącą… 33 osoby! JDowiedzieliśmy się również,  że jest to dopiero początek ich charytatywnych działań.
Po wywiadzie udaliśmy się na wzruszający koncert szkolnego chóru, podsumowujący całe przedsięwzięcie. Podczas pięknych występów mieliśmy okazję zobaczyć „podopiecznych" naszych rówieśników.
Uśmiechy dzieci w cudowny sposób odzwierciedliły tytuł akcji „Pomagaj- uśmiech dawaj!".
Wszyscy jesteśmy pod ogromnym wrażeniem zaangażowania i otwartości naszych kolegów na potrzeby innych i całej klasie 1F życzymy dalszych sukcesów.

Nasze starania i działania zostały również docenione przez organizatorów akcji, ponieważ otrzymaliśmy tytuł „Królowie i królowe Internetu” i nagrodę w postaci gry planszowej ufundowanej przez Fundację Banku Zachodniego WBK.