Wolontariat szkolny z II LO w Portugalii

wolonpor
Nauczycielka języka angielskiego, Pani Lidia Chęcińska, uczestniczyła w warsztatach „Make the Move III – Partnership Building Activity” zorganizowanych w ramach programu Youth in Action, Erasmus+, które odbyły się w Portugalii w dniach 25-30.10.16.

Zajęcia, dla uczestników z całej Europy, odbyły się w małej wiosce, Janeiro de Cima. Polskę reprezentowały  trzy nauczycielki, pozostałe osoby pochodziły z krajów takich jak – Belgia, Hiszpania, Niemcy, Austria, Finlandia, Litwa, Węgry, Rosja, Ukraina, Albania, Bośnia i Hercegowina, czy Chorwacja. Celem warsztatów było pogłębienie wiedzy dotyczącej organizowania projektów dla młodzieży w ramach programów unijnych, a także umożliwienie zbudowania partnerstw służących lepszej realizacji projektów w przyszłości.  Nacisk położony był na tworzenie projektów z nastawieniem na włączenie różnych grup ludzi narażonych na wykluczenie ze względów ekonomicznych czy społecznych. Częścią warsztatów było również poznanie lokalnej społeczności i możliwość zdobycia informacji na temat codziennego życia mieszkańców niewielkiej wioski. Uczestnicy warsztatów zorganizowali także spotkanie międzynarodowe, na którym zaprezentowali przede wszystkim jedzenie typowe dla ich krajów. Na stole z Polski znalazło się Ptasie Mleczko, krówki, pierniki, ale także smycze z Piotrkowa Trybunalskiego, które otrzymaliśmy od Urzędu Miasta (ku wielkiej radości miejscowych dzieci).