Zajęcia w akademickim stylu

lekcje_akadem_09
Uczniowie klas z rozszerzoną biologią i chemią, dzięki nawiązanej współpracy z uczelniami wyższymi, uczestniczyli w zajęciach przygotowanych dla nich przez pracowników Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego.
Na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej mieli okazję uczestniczyć w zajęciach laboratoryjnych, gdzie zapoznawali się z metodami pracy obowiązującymi w laboratorium. Podczas zajęć uczniowie klasy trzeciej mieli za zadanie wyizolowanie materiału genetycznego z cebuli i owoców kiwi, natomiast dla uczniów z drugich klas przygotowano zajęcia w pracowni mikrobiologii.
Oprócz zajęć w laboratoriach uczniowie wysłuchali wykładów naukowych, podczas których mogli poszerzyć oraz powtórzyć wiadomości. Wykłady obejmowały tematy: leczniczych właściwości niektórych produktów spożywczych, DNA, roli zapachów w naszym życiu. Wiele emocji wzbudziła pogadanka o istnieniu i roli feromonów.
Dzięki takim zajęciom każdy mógł poczuć się już jak student.
W ramach dalszej współpracy z Politechniką Łódzką w szkole odbywały się zajęcia wykładowe prowadzone przez wykładowców  z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska oraz Wydziału Mechanicznego, podczas których uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o zaskakującym świecie grzybów i zapoznali się właściwościami, zastosowaniem grafenu. Młodzież została uświadomiona o osiągnięciach polskich naukowców na arenie międzynarodowej oraz o roli badań naukowych.
Uniwersytet Łódzki to druga uczelnia, która pomaga uczniom klas biologiczno-chemicznych zdobywać wiedzę w inny, ciekawy sposób. Pracownicy Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska przygotowali dla młodzieży zajęcia z zoologii i ekologii bezkręgowców (dla klas drugich -biologia stawonogów, a dla trzecich – pasożytnictwo wśród bezkręgowców). W czasie wykładów uczniowie przygotowali się do zajęć ćwiczeniowych. Niewątpliwą atrakcją była możliwość nie tylko oglądania preparatów przy użyciu nowoczesnych binokularów i mikroskopów, ale również wzięcia na dłoń modliszki, patyczaków, a nawet karaczanów. Uczniowie z klasy trzeciej mieli również wykład z prezentacją dotyczący prac badawczych prowadzonych w Polsce i poza jej granicami przez pracowników naukowych wydziału.
W planach są już kolejne lekcje przygotowane i prowadzone przez wykładowców i studentów łódzkich uczelni.